Nasıl Hamile Kalacağım?

Adımlar:

  1. Doğum kontrol ürünlerine devam edilmemeli

Bazı doğum kontrol yöntemleri uzun süreli etkisini devam ettirmektedir. Aylar süren etki dikkate alınarak uzun süre önce kullanım durdurulmalıdır.

  1. Sağlıklı yaşama dönmeli

Kilonuzu sağlıklı, sporunuzu düzenli, yiyecekleriniz sağlıklı ve kendinizi de stres de uzak tutmalısınız. Hastalıklar ve stres, yumurtlama dönemine etki etmektedir. Zararlı toksinler hamileliğe negatif etki eder.

• Partnerler dengeli beslenmeliler, anti toksidan içeren yiyecekler tercih etmeliler (meyve, sebze), vitaminler ve az deniz ürünü tüketmeye dikkat etmeliler. Bir çok çift bu dönemde organik yiyecekler tüketiyorlar. Kadınlar B vitamini takviyesi almalı.

• Gebe kalma öncesi çiftlerin hayat tarzlarındaki tüm detayları doktorları ile paylaşmalıdırlar. Çiftlerden herhangi birinin hamileliğe zarar verebilecek herhangi bir sorunun doğmamış bebeğe teşkil edecek olma durumu tedavi edilmelidir.

• Sigara bırakılmalıdır. Tütünün tüm etkileri sperm ile birlikte etkileşip, yumurtaların birleşmesine engel olabilir. Sigara sperm sağlığını-sayılarını azaltır. Ayrıca sigar içilen ortamlarda bulunmak da zararlıdır.

• Düzenli uyku.

• Kafein kullanımını bırakmak (azaltmak). Çalışmalar gösteriyor ki; 200 mg dan fazla günlük tüketilen kafein (yaklaşık 2 bardak kahve, asitli içecekler, çay vb.) hamileliğin ilk 3 ayında düşük yapma olasılığına sebebiyet verebiliyor.

  1. Her ay ilk regl dönemi ve süresi kaydedilmeli

• Eğer sürekli 28 günde bir regl dönemin yaşanıyorsa, normal olarak yumurtlama döneminin regl döneminden 14 gün önce oluşması gerekmektedir.

• Eğer regl dönemi 28 günden uzun sürede gerçekleşiyorsa, yaklaşık 18 gün önce yumurtlama dönemi gerçekleşir.

• Regli dönemleri tutarsız ise (uzun sürede yada kısa sürede gerçekleşen regl) bu yöntem dikkate alınmamalı.

  1. Basal vücut ısısını günlük ölçülüp kaydedilmeli

Vücüt ısısının günlük ölçülmesinde kadın rahat bir durumda iken gerçekleştirilmelidir.

• Basal vücut ısısı vajina içinden ölçülerek, her gün bilgisayarınızda grafik ile de görebileceğiniz şekilde kaydını tutabilirsiniz.

• Yükselen dereceye bakıldığında yükselme ile birlikte yumurtlama döneminin en yüksek olduğu bilinen dönemdir.

  1. Rahim yolundaki akıntıların günlük gözlenmeli

Adet başlangıç döneminde, seyrek olmayan, yapışkan, yoğun akıntılar çok olduğu zaman yumurtanın beyaza benzediği, spermlerin yumurtaları tam yakalayacağı dönem olarak bilinir. Akıntının durumunu, ellerinizi yıkayıp eliniz yada tuvalet kağıdı ile vajinanızı açarak rengini ve kıvamını inceleyebilirsiniz.

• Rahimdeki akıntılar yumurtlama dönemini destekler. Hijyenik ürünler, duş veya banyo bu durumu azaltabilir.

• Eğer rahatsız hissetmeyecekseniz elleriniz temizken iki parmağınız ile vajinanızı açarak akıntının durumunu kontrol edebilirsiniz.

Regl döneminiz de gecikme olduğunda, evde test uygulayabilirsiniz. Pozitif durumunda, kan testi için doktorunuz ile görüşüp asıl sonucu sonu öğrenebilirsiniz.

hamileyiz-biz

, , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,