Jinekolojik Muayene

ADET’İ KONUŞMAKTAN YA DA BUNU YAŞAMAKTAN UTANMAYIN!

Adet hali hastalık veya anormal durum değil, doğal ve hatta gebeliğe hazırlığın sonucu olarak mucize bir olaydır. Dinimizde de adetin pislik değil kadın için eziyet hali olduğu anlatılmıştır…
Adet kanaması belli bir olgunluğa ulaşmış kızların ve kadınların hayatında çok önemi olan, özel ancak doğal bir fizyolojik olgudur. Adet, yaşamda birçok terim veya isimle konuşulmaktadır. Bunlardan hayız, adet, adet kanaması, aybaşı, özel günler, hastalanmak, namazsızlık, mens hali, menses, menstruasyon, periyod, siklüs kanaması, regl, renkli olmak, kanamak görmek en çok bilinenleridir. Adetin bitmesine, temizlenmek, başa su dökmek, yıkanmak, iyileşmek de denilmektedir. Herhalde adete bu kadar fazla terim yakıştırılması, tabulaşmış bir olguyu yeni isimlerle gizlemek, saklamak ihtiyacından doğmuştur.

Elma ağacına benzer
Ancak bu isimlendirmelerin bazıları yanlış, gereksiz, küçük düşürücü ve hatta çirkin olduğundan hepimiz tarafından ayıklanmalı ve artık kullanılmamalıdır. Bu konuda herkese görev düşmektedir. Çünkü adet kanında kirlilik veya zehirlilik söz konusu olamaz. Bir kız çocuğunun veya kadının her ay kirlendiğini düşünmek bilgisizlikle eşdeğerdir. Dinimizde de adetin pislik değil ancak kadın için bir eziyet hali olduğu anlatılmıştır. Adet hali hastalık veya anormal bir durum değil, doğal, normal ve hatta gebeliğe hazırlığın bir sonucu olarak mucize bir olaydır. Aslında adet döngüsünü ve gebeliği bir elma ağacının çiçeklenmesi ve sonuçlarına benzetebiliriz. Meyve ağacının çiçek açması (yumurtlama) ve çiçeğin döllenmesiyle meyve oluşması gebelikle aynı anlama gelir.

Tedavi gerektirebilir
Döllenmenin gerçekleşelediği her aylık dönem sonrasında, bir yeni dönem ile rahim, iç duvarını yenileyerek gebeliğe hazır hale gelir. İç ve dış genital organlar, memeler, vajen, yumurtalıklar ve nihayet “Adet döngülerinin” tek amacı gebeliktir. “Çünkü doğanın derdi üremektir.” Doğurganlık döneminde adet görememek ise bir hastalık hali kabul edilip, araştırma ve tedavi gerektirir. Ergenlik ile adet kanamaları başlar. Ergenlik öncesinde, gebelikte, süt emzirme döneminde, lohusalıkta, menopozda adet germemek doğaldır, bu durum fizyolojiktir. Ancak şiddetli ruhsal, psikolojik baskılar, sıkıntılar, savaş zamanlarındaki gerilimlerle vücut kendi kendini korumaya alarak “Olağanüstü hal” ilan eder ve adet kanamalarını genellikle geçici olarak durdurur.

, , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,