Hamilelik Döneminde Yaşın Önemi

Hamile kalma yaşı 18-35 yaşları arasında uygundur. İki doğum arasında da en az 2 yıl olması istenir ki bu da anne adayının yeniden sağlıklı bir doğum yapabilmesi için vücudunun toparlanması ve gebelikte kullanılacak besin depolarının dolmasına yetecek kadar geçen zamandır. Anne adayını yaşı 18 in altında veya 35 in üzerinde olması gebelikte riski artırmaktadır.

ERKEN YAŞTA HAMİLE KALMANIN RİSKLERİ NELERDİR?
Erken yaşta yapılan evlilikler kırsal kesimde daha çok görülmektedir. 18 yaş altında hormonal ve duygusal gelişimini tamamlamadan yapılan evliliklerde sorunların çıkması olasıdır. Doğum kontrol yöntemleri hakkında tam olarak bilinmemesi ve hemen gebe kalınması sorunları artıracaktır. Ergenlik çağında ruhen gebeliğe hazır olmayan kadın, bilinçli şekilde gebelik bakımını da yapamayabilir. Bunun yanı sıra yumurtalıkların düzenli çalışmamsı ve hormonal dengenin tam oluşmaması nedeniyle erken doğum riski 1.9 kat, düşük kilolu bebek doğum riski 2-2.4 kat artmaktadır. Erken yaştaki gebeliklerde preeklampsi dediğimiz gebelikte tansiyon yükselmesi ve buna bağlı anne ve bebeğin olumsuz etkilenmesi söz konusudur. Erken yaşlarda fiziksel olarak gelişim tamamlanmadığından doğum kanalı darlıklarına bağlı zor doğumla karşılaşılabilir .

İLERİ YAŞTA HAMİLELİKLERDE RİSKLER NELERDİR?
Günümüzde kadınların çalışması, kariyer yapma isteği evlilik yaşının dolayısıyla gebe kalma yaşını da geciktirmektedir. Otuzbeş yaş üzeri gebelikler hem anne hem bebek için riskler taşımaktadır. İlerleyen yaşla birlikte yumurtalık rezervleri azalmakta ve yumurta kalitesinde de düşme oluşmaktadır. Bu nedenle yaşla birlikte gebe kalmada da problemlerle karşılaşılmaktadır. Özelikle ananesinde erken menopoz öyküsü olanlar gebe kalma yaşını geciktirmemelidirler. İlerleyen yaşla birlikte kadınlarda hipertansiyon, diabet ve kalp damar hastalıkları ortaya çıkma olasılığı artmakta ve sağlıklı bir gebelik geçirmeyi riske sokmaktadır. Bu nedenle ileri yaştaki anne adayları doktora gidip ilgili sağlık testlerini yaptırmalıdır. Bu kronik hastalıklarla birlikte ileri yaşlarda myom gibi genital organlardaki urların bulunma olasılığı artmakta ve gebeliği riske sokmaktadır. İleriş yaşlarda karşılaşılabilecek diğer bir sorunda plasentanın aşağı yerleşmesi dir . Plasenta previa denilen bu durum gebelikte kanamalara doğumunda sezaryen la gerçekleşmesine ve annede kan kaybına neden olmaktadır.

Ayrıca ileri yaştaki gebeliklerde karşımıza çıkacak diğer bir sorun kromozom bozukluklarına bağlı anomali li bebek doğurma riski artmaktadır. Yaşlanan yumurta da hücre bölünmesi bozukluklarına bağlı kromozomal hastalıklar sonucu düşük oranları % 20-30 lara kadar çıkmaktadır. Kromozomal bozukluklarda da en sık rastlanılanı Down Sendromudur (mongol bebek) .Bu bebeklerde hem zeka hem bedensel özürleri görülmektedir. Böyle bebekler anne karnında ölebileceği gibi doğum sonrasında kalp rahatsızlıkları nedeniyle erken yaşta kaybedilmektedir. Down sendromlu bebek doğurma riski 20 yaşında 1527 de bir iken otuzbeş yaşında 356 doğumda bire ve 40 yaşında 97 de bire yükselmektedir. Bu nedenle 35 yaş üzeri gebeliklerde amniyosentez yapılmalıdır.

BABA ADAYININ YAŞI ÖNEMLİ Mİ?
Baba adayının yaşı arttıkça spermlerin genetik yapısı bozulmakta buna paralel olarak da bebekte otozomal dominant geçişli genetik hastalıklar ortaya çıkmaktadır. Otozomal dominant hastalıklardan Marfan Sendromu , Huntington Korea, Von Willebrand hastalığı ve Akondroplazik bebek doğurma riski artmaktadır.

Özellikle kırklı yaşlardan sonra sperm kalitesinde düşme boş gebelik denilen anormalliklere yol açmaktadır. Erken düşüklerin artış riski 1.56 dır.

Dr. Yıldız Tunçay
Acıbadem Kocaeli Hastanesi

, , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,