Gebelik Öncesi Yapılması Gerekenler

Gebelik öncesi anne adayının yapması gerekenler nelerdir?

Bebek sahibi olmaya karar verdiğiniz anda, genel sağlık ve beslenme alışkanlıklarınızın tümünü gözden geçirmelisiniz.

Sigarayı bırakınız. Çünkü sigara içen kadınlarda daha fazla oranda kısırlık, düşük, dış gebelik, ölü doğum ve düşük doğum ağırlıklı bebek doğumu görülmektedir.
Alkolden uzak durunuz.
Folat takviyesi alınız. Sağlıklı bir gebelik için önemli adımlardan biri de folatı (folik asit olarak da bilinmektedir) yeterli düzeyde almaktır. Vücudunuz, yeni hücre yapımında ve genetik materyal üretiminde folik asite ihtiyaç duyar. Gebelik boyunca folik asit, bebeğinizin nöral tüp gelişimine yardım eder. Araştırmalar gebelikten önce folat alan kadınlarda bazı bebek anomalilerin (Spina Bifida vb.) daha az olduğunu ortaya koymuştur. Folat günlük 0,4 – 1,0 miligram alınmalıdır. Bu doz birçok multivitamin preparatında bulunabileceği gibi yiyeceklerden turunçgillerde, yeşil yapraklı sebzelerde, karaciğerde, taze sıkılmış meyve sularında, tahıllarda ve yeşil bezelyede bolca bulunmaktadır. Folatın aşırı dozda alınması sakıncalı olabilir.
Kızamıkcık geçirdiniz mi? Geçirmediniz veya anımsamıyorsanız gebelik öncesi kızamıkçığa karşı bağışıklık durumunuzun test edilmesi gerekmektedir. Kızamıkçık gebelik döneminde geçirildiğinde bebekte çok ağır hasara yol açan bir viral enfeksiyondur. Eğer bağışık değilseniz (yani geçirmemişseniz) gebelik öncesi kızamıkçık aşısı yaptırmanız uygun olacaktır. Aynı şekilde toxoplasmosise karşı (özellikle evde kedi besliyorsanız) bağışıklık durumunuz gebelik öncesi değerlendirilmelidir.
Epilepsi (sara) nedeniyle ilaç kullanıyorsanız gebelik öncesinde kullanmakta olduğunuz ilacın gebeliğe daha az zararlı bir ilaçla değiştirilmesi gerekmektedir. Bu nedenle bu durumu nöroloğunuza danışınız.
, , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,