Birinci Trimester / Birinci Üç Aylık Dönem

BİRİNCİ TRİMESTER / Birinci Üç Aylık Dönem

Test pozitif !
9 aylık gebelik yolculuğuna başlıyorsunuz,tebrikler..

Yorgunluk,sık idrar hissi, iştah azalması ve bulantı,kabızlık,memelerde şişme ve gerginlik ve ruh halinizdeki değişikliklerle ile bebeğiniz kendini hissettirmeye başladı.Bu rahatsızlıkların çoğu gebelik ilerledikce azalır.Bazı kadınlarda hiç bir değişiklik olmayabilir.Her kadın farklı olduğu gibi her gebelikte farklıdır.Bu nedenle neden midem bulanmıyor diye tedirgin olmayın.Ne güzel bebeğiniz size rahatsızlık vermiyor işte daha ne istiyorsunuz!

Testi yaptınız pozitif çıktı , adetinizde gecikti.En kısa zamanda doktorunuzla kontakt kurun ve sizi ne zaman görmek istediğini sorun ve randevunuzu alın.Tüm anne ve babalar bebeklerini ultrasonda hemen görmek isterler ve bundan çok mutlu olurlar. Oysaki bebeğin ultrasonda görülebilmesi için belli bir büyüklüğe gelmesi gerekir.Bu büyüklüğe de genelde beklenen adet tarihi1 hafta geçince ulaşır.Erken muayeneye giderseniz veya geç bir gebelik olmuşsa ultrasonda gebelik kesesi ve bebek görülmeyebilir bu sizi tedirgin etmesin.En kısa zamanda doktorunuz sizi kontrole çağırıp bebeğinizi size gösterecek aynı zamanda kendi de görmek isteyecektir.

4.haftada 2mm,ağırlığı 1gr az.tüm vücut dokuları 3 embriyonik tabaka halinde oluşmuş

5.haftada 4 boşluklu kalp gelişmeye başlıyor.kalp atımı 180 vuru /dk.Göz kapağı,parmaklar,baş ve omurga şekillenmesi 6.haftada.

8.haftada 2.5cm,beyin ve kulaklar gelişiyor,göbek kordonu oluşmuş.

11.haftada 5cm,karaciğer ve böbrekler çalışıyor,yüz tamamen şekillenmiş.12.haftada tümüyle şekillenmiş ancak sadece 6cm.Saç ve tırnaklar büyümeye başlıyor.Hareket eder ancak siz hissedemeseniz de ultrasonda görebilirsiniz.

MUCİZE BU!!KÜÇÜÇÜK BİR İNSANCIK!
Gebelik boyunca gidebileceğiniz bir doktorunuz henüz yoksa 9 ay boyunca güvenebileceğiniz,sağlıklı bir gebelik geçirmeniz ve sağlıklı bir doğum yapmanız için gerekli bakımı planlayacak ve yapacak bir doğum uzmanı bulmanızda yarar var.Aynı doktor tarafından gebelikte izlenmek bebeğin büyümesinin daha sağlıklı takibi,sizde oluşabilecek bazı belirtilerin gözden kaçmaması için önemli.9 ay boyunca 9 doktor değiştirirseniz hem doğumda onunla uyum içinde olamazsınız ,iletişim sorunları ortaya çıkabilir, hem de çok önemli bazı takip hataları olabilir.Bu nedenle ilk aylarda sizin kendinizi yakın hissedeceğiniz ,desteğine ve tıbbi bilgisine güvenebileceğiniz bir doğum hekimi, daha sonrada son aylar gelmeden doğum yapacağınız bir hastane seçmeniz gerekli.

İlk aydan başlayarak her ay, son 2 ayda daha sık olmak üzere düzenli muayeneler ve bazı rutin testler yaptırmanız gerekli.Düzenli sağlık kontrolleriyle takip edilen gebelerde ve bebeklerindeki bazı problemler erken saptanıp erken önlem alınabilinir.Bildiğiniz gibi her ay yapılan muayene sırasında sizin durumunuzun ve bebeğinizin gelişmesinin o ayın standartlarına uygun olup olmadığına bakılır.Atladığınız her muayene ve kontrol önemli bazı bulguların saptanmasında 1 ay geç kalınmasına neden olabilir.Bu muayenelerde tansiyonunuz,kilonuz,beslenme alışkanlıklarınızın değerlendirilmesinin yanı sıra rutin bazı kan ve idrar testleri, tarama testleri veya size özel olabilecek ilave tetkik ,test ve belki de başka branşlardan veya referans hekimlerden konsültasyonlar planlanacaktır.

Bütün bunlar sizin ve bebeğinizin sağlıklı olması için. İnanın antenatal takip dediğimiz bu takipleri düzenli yaptıran , doktor önerilerine uyan ve sizin gibi okuyup araştıran gebelerin büyük bir çoğunluğunun gebeliği ve doğumu daha sağlıklı ve sorunsuz olmakta.

, , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,